Podium Positions for HTC Pair

Writtle College in Chelmsford played host to the Discovery Triathlon, and with it the latest round of the East Region League competition.  This course is designed to test all ages and certainly had spectators watching in anticipation.  With the exception of Tri Start who competed in a run-bike-run format, all other categories included a lake swim, a wet and bumpy bike course and finished off with a hilly run.


Rachel Carpenter and Hannah Bates

The juniors had quite a few newcomers competing in their very first triathlon and they were made to feel at ease by their teammates, coaches and parents alike; a philosophy this club continues to believe in.

With conditions expected to worsen, each one took on the challenge and they all put in exceptional performances with each triathlete picking up an individual medal for finishing the course.  There were additional awards for Hannah Bates and Rachael Carpenter and who both finished in 2nd and 3rd place respectively.

For Oliver Gates, Alastair Murray, Jasmine Bidwell, Dawson Whitelegg and Bohdi Bywater; this was their first competition they had entered into and they all came back with positive comments, and with the season well underway they are already looking forward to the next event.

Ben Willis and Rachael carpenter started proceedings in the Tri Start category competing in their run-bike-run race. Sprinting away from the start line Ben ran with happiness and steadiness always looking to be precise about each aspect of his race, coming home in 5th place.  Rachael too started her run scrutinizing her fellow competitors and attacking when it was time, to finish in a podium 3rd place.

In the boys section of Tri Star 1 was Jack Markham, Tommy Liddiard, Dawson Whitelegg, Bohdi Bywater, Harry Eagle and Callum Madden.  Whilst the temperature in the water was cold each boy swam with great determination all coming out of the water ready for transition to bike, even when there was a 100m run between swim and bike. After completing the bike course and finally the run section they all crossed the finish line with great times, placed in 5th, 6th,7th, 8th 10th and 11th respectively.

HTC Juniors


Names and placings

Tri Star 2 saw Jasmine Bidwell and Emma Quinn up next; so off to the lake – the horn is blown and away they go.  After a tough swim and the rain starting to fall the course is now getting heavy but onto the bikes they go racing away onto a soggy course. After the second transition the run section takes them up a demanding hill and along the lake, and back to cross the finishing line achieving 9th and 10th position.

In the same category was Scott Carpenter, Sam Willis and Ethan Biggs who, like the girls, had it tough however each one pushed themselves to the limit to finish in 11th, 12th and 16th place.

Tri Star 3 saw Paige Mangelshot in amongst some strong competition but Paige battled elegantly showing great spirit to finish in 11th place.

Rhys Dolan, a regular to these events, was joined by Oliver Gates and Alistair Murray both competing for the first time in this sport. Rhys, with his swimming background, enjoyed his swim to finish overall in 9th gender position.  Oliver and Alistair’s swims showed great character and although a new sport to them, they appeared to complete the course with ease, although both would probably say differently.  Both boys finished the race very close together in 13th and 14th place.

Last to go was Hannah Bates, Sophie Biggs and Tom Willis in the Youth category.  Hannah continued her season with another top position finishing in 2nd place taking home a glass trophy however she was quoted saying “that was tough.”

For Sophie Biggs who finished in 10th place the bike element was possibly the hardest she has ever encountered with the grass course throwing up cuttings into the brakes making braking hard work.  This was the same for all the juniors but apart from ‘Devil’s corner’ they all rode the course fearlessly and finished.

Tom Willis showed great maturity after a strong swim but unfortunately for him he did one less lap on the bike than required but to be honest, the course was now at cycle cross standard and although he ran fast he knew he was going to be DQ’d.

So onto the next event and another chapter to be written soon.

HTC Junior Coordinator Peter Biggs;  "Hoddesdon Tri Club took it's largest team ever to a junior tri event, and this was a particularly challenging event with a lake swim and tough weather conditions.  The training the juniors have had at Lee Valley White Water Centre since May have helped them handle the open water swim, which they all swam with confidence.  There were also great cycling and running performances, and the results from the triathlon have been turned into scores as part of the Eastern Regional League, which our Juniors are performing well in with more events to come."


Posted on 21st July



On Saturday 4th July 2015 our team of junior swimmers travelled to Stevenage to compete in the final round of Peanuts 2015. Hoddesdon SC competed in the second division of the League this year; other clubs present at the gala were Hatfield, Bushey, Tring, Ware and Royston.


Despite the challenging warm weather and the time of the year, with children at the end of the school year and swimming season, 36 Personal Best Times, 11 first, 9 second and 11 third places were achieved.


Hoddesdon SC came 2nd on the night and 3rd overall in Division 2 for 2015: this will leave us in the same division next year, which we strongly believe offers the right combination of competition and fun for our younger swimmers, with some moving their very first steps into the competitive world.


Final placements on the night were: 1st Hatfield (136points), 2nd Hoddesdon (141), 3rd Bushey (153), 4th Tring (190), 5th Ware (194), 6th Royston (203).


Full results can be found here.

Posted on 8th July


Hoddesdon’s 2nd Sprint Meet proved an extremely popular event, and provided an action packed afternoon and evening and giving Hoddesdon swimmers many reasons to celebrate.

Twenty-five Hoddesdon swimmers participated on the day, and many of the swims were personal best times for the swimmers, showing their continued improvement over the course of the season. There were many medals and lots of excitement for the relays and skins.

The Skins event, based on the fastest times swum in the 200 IM event, was medley based this year and was made even more exciting by having no less than 4 swimmers from Hoddesdon in the Boys’ event: Harry Williams, Ryan Brewster, Ben Hunt and Matteo Tontodonati. The first two selections of Backstroke saw Harry and Ryan leave the competition, whilst Matteo and Ben survived a three further rounds of Backstroke, Butterfly and Breaststroke. The final two rounds were also Backstroke, with Ben leaving in 3rd place, and Matteo, in the most exciting final round, beating Daniel Lush of Cheshunt to win the Final Heat. Daniel had won all previous heats, so went away with plenty of prize money!

The girls competition was won by Adele Hall of Hillingdon, beating Olivia Pawson of Cheshunt in the final Heat.

The Boys Junior 4 x 50 Medley Team of  Rhys Dolan, Dominic McCarthy, Ralph Davies and Marco Tontodonati finished second in a time of 2.26.48

The mixed Junior 4 x 50 Freestyle Relay Teams were Jess Callaghan, Lily Merrett, Dominic McCarthy, Ralph Davies who came second in a time of 2.04.51 and Ellie Godsave, Ciaran Fahy, Marco Tontodonati and Bella Parkus, who came 6th with a time of 2.26.88

The Boys’ Open 4 x 50 Medley Relay of Matteo, Ryan, Ben and Ralph came 3rd in a time of 2.12.41

The Girls Junior 4 x 50 Medley Relay of Libby Dunford, Jess, Lily and Ellie came 2nd in a time of 2.20.49, whilst the second team of Bella, Izzy Short, Molly Downes and Eleanor Short came 4th with a time of 3.08.74

The Mixed Open 4 x 50 Freestyle Relay of Ryan, Carly, Libby and Matteo finished third with a time of  1.53.26


It was great to see our 9 year old swimmers participating in this Open Meet, and Isobel Short, Isabel Hinks and Molly Cobbold all showed great potential for the future.

Molly Cobbold achieved a Gold medal in the 50 Backstroke with a time of 44.01 and a Bronze in the 100 Backstroke (1.40.37). She also came 5th in the 100 Freestyle (1.37.10) and 5th in the 50 Butterfly (50.59)

Izzy Short won a bronze in the 100 Breaststroke (2.03.72) came 5th in the 50 Breaststroke, 7th in the100 Freestyle (1.41.03) 8th in the 50 Backstroke (51.27) and 12th in the 50 Freestyle (47.48)

Isabel Hinks came 5th in the 50 Backstroke (47.87) and 7th in the 50 Butterfly (50.69)

Bella Parkus, competing in the 10 year age group came 4th in the 50 Freestyle (37.41), 5th in the 100 Backstroke (1.36.27), 6th in the 100 Freestyle (1.23.78) and 12th 50 Breaststroke (54.90). Bella swam 4 PB’s in 4 events. Well done Bella.

Swimming in the 11 year age group were Lucas Ferrandes, Daniel Nooroozpour, Mollie Downes and Lucy Hinks.

Lucas, who in new to competitive swimming, participated in the 50 Breaststroke, and shows great potential for the future, despite a technical infringement preventing him from getting a time on this occasion.

Daniel who is also still new to competitive swimming, came 9th in the 50 Backstroke (47.86)  and 11th in the 50 Freestyle (44.03)

Lucy collected a Silver in the 50 Butterfly (38.60) and a Bronze in the 200 IM (3.03.86) and 50 Backstroke (37.75) whilst Molly who returned from an exhausting residential week came 8th in the 200 IM (3.29.64)18th in the 50 Backstroke (44.70), 9th in the 50 Butterfly (44.56), 14th in the 100 Freestyle (1.25.76) and 17th in the 50 Breaststroke (55.55). Molly still managed some very good PB’s despite her tiredness. Well done all of you.

The 12 year age group fielded six swimmers: Lily Merrett, Eleanor Short, Libby Dunford,  Rhys Dolan, Marco Tontodonati and Dougie Grayling.

Lily claimed Gold in the 100 Butterfly with an astonishing PB time of 1.10.98. Her swim is ranked in the top 10 in the country for a 12 year old. She added to her collection of medals with further Golds in the 100 Backstroke (1.13.04)and 50 Freestyle (30.44), and Silver in the 50 Backstroke (33.81) the 50 Butterfly (32.05) and the 50 Breaststroke (42.05). Team mate Libby won Gold in the 50 Backstroke (32.60), 50 Butterfly (31.94), 100 Freestyle (1.03.34) and 50 Breaststroke (39.72). Again Libby’s 100 Freestyle swim gave her a top 10 ranking for the country. Eleanor, who has just returned to competitive swimming after a break, achieved some really good Personal Best times – 100 Breaststroke (1.45.45) 6th, 50 Breaststroke (47.29) 7th, 50 Backstroke (43.76) 10th.

Marco swam a massive 7 second PB to claim his first Gold of the meet in the 200 IM (2.53.65), he won a further Gold in the 50 Backstroke (37.57) a silver in the 100 Backstroke (1.22.89) and bronzes in the 100 Freestyle with a 5 second PB (1.11.31) in the 50 Breaststroke (44.84) and 50 Freestyle (32.55). Rhys who is also a keen triathlete and runner, won a Silver in the 50 Backstroke (37.61) and swam an excellent 4 second PB in the 100 Freestyle (1.15.27) to finish 4th. He also came 5th in the 50 Breaststroke (48.00), 6th in the 50 Butterfly (42.79) and 8th in the 50 Freestyle (35.07). Dougie swam several huge PB’s during this meet; a 12 second PB in his 100 Backstroke (1.56.50) to finish 5th, an 11 second PB in the 100 Freestyle (1.35.62) to finish 9th. He was 6th in the 100 Breaststroke (2.03.03).  He also PB’d in the 50 Breaststroke (54.16) and 50 Backstroke (54.07)to finish 9th in his age group,  and achieved a small PB in the 50 Freestyle (44.10) to finish 14th. Well done, all progress in the right direction!

Representing the 13 year olds at this meet were Ellie Godsave, Jessica Callaghan, Abby Morgan, Ciaran Fahy, Dominic McCarthy and Ralph Davies.

Ellie came away with two silvers and three bronze medals from her 5 swims: Silvers were for 100 Freestyle (1.07.04) and for the 50 Breaststroke (42.81)

And Bronzes for her 200 IM swim where she knocked 10 seconds off her previous time to record a time of 2.50.02. She won further Bronzes in the 50 Butterfly (35.53) and 50 Freestyle (31.67).

Jessica won Gold in the 50 Backstroke (35.53), Bronze in the 100 Freestyle (1.08.75)and 100 Backstroke (1.18.66), 4th in 50 fly (35.85) and 50 Breaststroke (43.39) and 5th in the 100 Breaststroke with an excellent 4 second PB (1.34.41).

Abby made it to the meet for the second session, where she did some good PB’s: 7th in the 50 Breaststroke (45.03), 12th in the100 Freestyle (1.19.40), 15th in the 50 Freestyle (36.20)

Ciaran successfully completed the 200 IM in a time of 3.55.90, which placed him 5th in his age group. He finished 10th in the 100 Freestyle (1.31.17), a 5 second PB,  11th in the Backstroke (51.33) and 16th in the 50 freestyle (45.52).

Dominic was 7th in the 100 Freestyle (1.11.41), 4th in the 50 Breaststroke (42.52), 4th in the 100 Backstroke (1.21.90) and 50 Backstroke (36.44), 5th in the 100 Breaststroke (1.35.49) and 11th in the 50 Freestyle (32.80)

Ralph did not put a foot wrong all day, starting his afternoon with a Gold in the 100 Freestyle (1.02.94), and following it with another in the 100 Backstroke (1.12.53) and a third in the 50 Butterfly (31.79). He won gold in the two evening events entered of 100 Breaststroke (1.23.52) and 50 Freestyle (28.22). An excellent result!

Matteo Tontodonati (14 year age group)

Won a handful of gold medals at the meet: 200 IM (2.31.15),  50 Breaststroke (38.87),  100 Backstroke (1.08.16), 50 Backstroke (31.61), and 50 Freestyle (28.25). He also came 4th in the 100 Breaststroke (1.29.06). The icing on the cake was of course his win in the Skins Event! Well done Matteo!

Ryan Brewster and Carly Bays (15 year age group)

Carly won Gold medals in the 100 Butterfly (1.08.72), and 50 Butterfly (31.07), and 100 Freestyle (1.02.41) and also a Bronze in the 50 breaststroke (38.33)

Ryan  won a Silver in the 100 Freestyle with his first sub minute swim (59.94) and another Silver in the 50 Breaststroke (36.21), a further Silver in the 100 Breaststroke (1.21.24) was 5th in the 200 IM with a 9 second PB (2.30.45) and 6th in the 50 Butterfly (32.06) and 50 Freestyle (28.11) Well done Carly and Ryan.

Ben Hunt and Harry Williams (16 year age group)

Harry achieved Bronze medals in the 200 IM (2.29.72), 100 Freestyle (1.00.11), and 50 Butterfly (30.21). He also made the final of the skins competition.

Ben won Gold in the 100 Freestyle (59.07) and in the 100 Backstroke with an excellent PB of 1.04.61, a Silver medal in the 200 IM with a 10 second PB (2.28.99) and a further Silver in the 50 Backstroke (30.72), a Bronze in the 50 Breaststroke (36.60) and 100 Butterfly (1.10.68), 4th in the 50 Freestyle (27.47) and 5th in the 50 Butterfly (30.21)

Overall there were 40 personal best times swum by Hoddesdon swimmers.

Joint Head Coach Mary Wright said: “it was great to see all the hard work the swimmers have put in this season paying off and I hope it gives them encouragement and determination to carry on the good work next season.”

Joint Head Coach Janet Warrington said: "I want to say a big thank you to all those who help put this event on the volunteers, officials, coaches and of course the swimmers and their parents!  The event is very special and I particularly love watching the skins and relays.  Well done everyone."

Posted on 6th July

HTC juniors tame choppy waters

On Sunday 24th May three Hoddesdon Tri Club Junior boys travelled the 80 miles to Graffham Waters to compete in their first ever open water aquathlon. What an introduction it was - the temperature of the water was a chilly and choppy 15.5 degrees however the event, hosted by Nice Tri, was marshalled excellently with even a few of the officials getting in to help those who found the water hard work braving the elements too.

Unlike a pool run event each category lined up together which made for some exciting viewing.

Boys line up for start of the race

Robin Kettle and Scott Carpenter in Tri star 2 battled hard against the cold waters and following strong swims carried this through in transition and ultimately running the second part of the course with great determination to finish  9th and 12th respectively.


      Robin Kettle                                Scott Carpenter


Rhys Dolan Tri star 3 also showed great spirit racing up against some strong, older competitors and also stayed in the main pack of swimmers before putting in a fast transition and finally chasing down a few more places to finish 12th overall.

Rhys Dolan

Tim Dolan said "All three boys should be proud of their first open water event and with the extra training at the Lea Valley White Water Center the future will only get better for them and the club as a whole."

Robin, Scott and Rhys

Posted on 12th June

Peanuts 2015 Round 2, 06/06/15

Hoddesdon Team

Hoddesdon junior swimmers travelled to Stevenage on Saturday 6th June 2015 to compete in the 2nd round of the Herts Peanuts Swimming Gala.

The junior team achieved a total of 58 new personal best times, won twelve races, finished 2nd place in nine and 3rd in six finishing overall in 2nd place on the night.

Individual 1st places were achieved by Bella Parkus (25m Freestyle – 16.3 and 25m Butterfly – 18.36); Lucy Hinks (25m Backstroke – 16.58, 25m Freestyle 15.03); Molly Cobbald (25m Freestyle 18.1); Lily Merrett (50m Backstroke – 34.11, 50m Butterfly 32.19); Isabel Hinks 25m Backstroke 21.75); Charlie Cole (25m Butterfly 16.65); Libby Dunford (50m Freestyle – 30.26); Izzy Short (25m Breaststroke 25.5).

The Relay 1st place went to under 13’s Girls 4 x 25m Freestyle Relay Libby Dunford, Maggie Whyper, Lily Merrett and Amy Bishop.

Andrew Woodhouse Coach and Team Manager said “I am really pleased the swimmers produces substantial personal best times across the board proving our sprint work has clearly paid off, setting us up for a really exciting final round on Saturday 4th July 2015.”

Overall Team positions:  1st Bushey 134, 2nd Hoddesdon 151, 3rd Royston 162, 4th Tring 163, 5th Welwyn Garden City 198, 6th Buntingford 209.

Full results are available here

Posted on 9th June

Hoddesdon Triathletes Triumph at County Champs

Hoddesdon Triathletes Triumph At County Championships

There was no holding Hoddesdon back at the inaugural Hertfordshire County Championships this weekend, with the local Triathlon club securing several individual age group titles, to claim the overall title of County Champions at Stanborough Lakes this weekend.

Fierce competition for the coveted title came from athletes spanning 9 clubs across the region, contributing to a hotly contested race.

HTC’s men dominated, taking 4 of the top 5 places in the Sprint event; Reece Barclay 1st – with a time of 1.05, Anthony Collier, Pas Blackwell & Chris Price closely followed in 3rd, 4th & 5th. David Craddock also impressed, registering the fastest 5k run split in 17.00 minutes.

Lucy Charles continues her run of form, securing an age group win, as well as 2nd place overall, joined on the podium by Emily Evans in her debut for Hoddesdon in 3rd. Hannah Bates, notably stepped up to 6th overall – with a convincing Junior category win, despite limited recovery time from her qualification for ITU Sprint Championships in Chicago at Eton Dorney just the previous day.

Ladies Club Captain Natasha Pack, ‘the event had a fantastic atmosphere, and as a relatively new club we were super happy to line up at this inaugural event, let alone be taking home the title. It truly reflects the tenacity, dedication and team ethos led by our Head Coach Anthony Collier, along with our army of supporters and volunteers. We saw impressive performances across the board from our 15-70+ age groups, and cannot wait to convert more triathletes for next years defenve!’

Posted on 29th May

Upminster Aquathlon

Busy weekend for Hoddesdon tri club juniors


Four HTC juniors travelled to the Upminster Aquathlon to compete in the latest event, Tri start Rachael Carpenter, Tri star 1 Jack Markham and Harry Eagle were also joined by Hannah Bates in the Youth category.

Racheal and Harry both improved their times from the Basildon Aquathlon whilst Jack was consistent with his swim time from the previous event.

Hannah in the youth category achieved a 6 second pb from her previous swim.

Final positions Rachael 4th, Jack 13th, Harry 15th and Hannah 3rd.

Brian Carpenter stated “All four competed with great enthusiasm and respect for their fellow competitor’s.

The following day the juniors were back at Rye House using the track to continue their cycle training. The home of karting plays an important part for all our juniors as they are able to use their bikes without the fear of traffic, plus learn important skills for the future.

Posted on 29th May

ASA East Region Age Groupers

SEVEN swimmers from Hoddesdon Swimming Club travelled to UEA Norwich LC pool to compete in the East Swimming 2015 Long Course Championships held over the bank holiday weekend 23rd – 25th May 2015.

Libby Dunford came 2nd in the Best Overall Girl for the ASA East Region 11/12 year olds and Lily Merrett finished joint 3rd place with Eloise Sneddon from Colchester SC.



Libby won two gold medals in the 100m freestyle in a time of 1:05.20 and the 50m freestyle which she won in a time of 28.88.  She won a silver medal in the 200m Individual Medley (2:07.81) and four bronze medals in the 50m butterfly (31.82), 100m backstroke (1:13.66) the 50m backstroke (34.15), and the 200m freestyle (2:22.02).

Lily won two gold medals in the 50m butterfly (31.47) and the 50m backstroke (33.74), two silver medals in the 200m butterfly and the 100 butterfly 1.13.37 and a bronze in the 200m Individual Medley (2:41.77).  Other final places were 4th place in the 50m freestyle (30.54), 5th place in the 100m backstroke (1:14.72), 7th place in the 200m freestyle (2:25.57) and an 8th in the 100m freestyle (1:07.06).

Matteo Tontodonati swimming in the 14 year old boys qualified for nine events and finalled in three events; the 100m backstroke, the 200m Individual Medley and the 200m freestyle. Matteo finished in 5th place in the 100m backstroke (1:08.78), 7th in the 200m freestyle in a time of (2:16.77) and 7th place in the 200 IM (2:34.69).   Other results for Matteo were 9th place in the 200m backstroke (2:31.09), and 9th place in the 50m backstroke (31.75), 11th place 100m freestyle (1:02.47), 16th place 50m freestyle (28.45), 16th place in the 100m butterfly (1:10.48) and 18th place in the 50m Butterfly (31.00).

Ralph Davies also swimming the in the 14 year old boys qualified for two events the 50m freestyle and the 50m backstroke.  Ralph finished in 17th place in the 50m freestyle swimming a time of 28.48 just 0.03 behind Matteo.  In the 50m backstroke Ralph finished 17th place again swimming in a time of 33.35 seconds.

Amy Bishop (11/12 year old girls) qualified for one race the 50m freestyle which she swam in a time of 30.97 and finished in a very respectable 12th place.

Ellie Godsave swimming in the 13 year old girls qualified for two events the 50m and 100m freestyle.  Ellie finished 21st in the 100m freestyle swimming her race in a time of 1:07.38 and 27th place in the 50m freestyle in a time of 31.03.

Kayleigh Perry (13 yrs) qualified for the 50m and 100m backstroke; finishing in 21st place in the 100m backstroke (1:16.27) and 28th place in the 50m backstroke in a time of 35.83.



Mary Wright Joint Head Coach said “We were delighted to have so many swimmers competing at this level.  The standard of competition was high and the schedule of events tough.  This provided them with valuable experience for the future, helping us to produce swimmers strong enough to succeed in the sport.  Our swimmers rose to the occasion and need to be congratulated on their achievements especially as many of them only achieved their qualifying times within the last two months.”

Janet Warrington Joint Head Coach said “We are very proud of the way the swimmers performed in the pool, and the way they behaved and conducted themselves out of the pool; showing us a professional attitude at all times.”

“We are now looking forward to the Nationals in the summer and we are keen to see how it will work this year because British Swimming has changed the Competition Calendar and it could feel very different, putting us all out of our comfort zone.”

Full results can be found on the ASA East Region Website: Swimming / Results


Posted on 28th May

Open Water Dorney 3K

With grey clouds casting a gloomy backdrop over Dorney Lake on this Bank Holiday Monday (25/05/2015), you would expect optimism to be low, however the morning’s weather did not dampen spirits as people turned out in their masses to take part and spectate in what was to be a fantastic event and a great day out at Dorney Lake.


Hoddesdon Swimming Club’s Ian Wimpenny swimming in the 3km Swim treated the crowds to a pulsating finish with all of the top six arriving within 7 seconds of each other, eventually being won by Ian Wimpenny with a time of 38.29mins, averaging a fantastic speed of 4.68km/h, the fastest of the day by any competitor! Shortly following Ian Wimpenny in joint second was Matthew Steere (Orpington Ojay Swimming Club), Fraser Barclay (Epping Forest District Swimming Club) and Adam Warner all finishing with a time of 38:32. Only two seconds behind them in 5th place was the fastest swimmer in the female category, Jessica Wooddisse (38:34) of Stroud Masters. Following her in second place was Robyn Le Friec of the Beau Sejour Barracudas, who was only 4 seconds behind Jessica with a time of 38:38. Taking third place in the female category was Hannah Monaghan of West London Penguin, who finished on 10th overall with an impressive time of 40:26.

Ian Wimpenny posted on Twitter “First open water swim of the year @HumanRaceEvents - #Dorney 3km.  Thoroughly enjoyed it and not a bad result either!  With thanks to @HoddSC.”

Posted on 28th May

Peanuts Round 09/05/2015


Hoddesdon Team

On Saturday 9th May 2015 our younger swimmers took part in the first round of the Peanuts League 2015.

This year we compete in the 2nd Division of the League, which offers the right combination of competitiveness and friendly atmosphere that we believe suits both our younger swimmers new or relatively new to competitive swimming as well as our more experienced swimmers, resulting in fun galas that everybody can enjoy, embracing in full the team spirit.

On the night we came 4th racing against Hatfield B, Cheshunt, Hertsmere Flyers, Tring and Welwyn GC. Seven first places, 3 second places and 12 third places were achieved by our swimmers for a total of 56 Personal Best times (PBs).

Our three regional swimmers in the team, all swimming in the U13 age group, Libby Dunford, Lily Merrett and Amy Bishop touched base first in their individual events: 50 Breast (39.10 PB) and 50 Fly (31.34 PB) for Libby, 50 Back (32.73 PB) for Lily and 50 Free (31.28 PB) for Amy. Their relay team, with Maggie Wyper, also won the U13 Medley Relay and the U13 Freestyle Relay. First place was also achieved by Isabel Hinks in the 9yrs 25 Back (22.64 PB), showing how much she is improving.

Three of our swimmers touched the wall second: Ogul Er in the U11 25 Free (17.70), Mollie Downes in the U12 25 Fly (19.12) and Marco Tontodonati in the U13 50 Free (33.03).

Our team also achieved 12 third places, 9 of which in individual events: Bella Parkus in the U11 25 Free (17.40 PB) and 25 Fly (20.51 PB), Ellis Burroughs in the U12 25 Back (19.92), Marco Tontodonati in the U13 50 Breast (44.83), Rhys Dolan in the U13 50 Back (38.39), Isabel Short (27.92) and Reuben Chandisingh (29.53 PB) in the 9yrs 25 Breast, Isabel Hinks in the U11 25 Back (22.62 PB) and Lauren Chandisingh in the U12 25 Breast (24.43). The 9yrs Boys Freestyle Relay (Sam Nourzoopour, Jack Markham, Jake Williamson, Thomas Brown), U12 Girls Medley Relay (Bella Parkus, Lauren Chandisingh, Mollie Downes, Ellis Burroughs) and U13 Boys Freestyle Relay (Rhys Dolan, Elias Baluch, Dougie Grayling and Marco Tontodonati) teams also came third.

Everything ran smoothly on the night from the warm up to the last race with the help of our two experienced stewards Anna Baker and Emma Chandisingh and our older swimmers Jessica Callaghan, Benjamin Williamson and Matteo Tontodonati, joined by an injured but very smiling Lucy Hinks, who all did a very good job and cheered the team all the way through loudly and in perfect line with our team spirit. Well done and thank you all for your support!

Coach Manuela Teti said: “It was an enjoyable night of racing and fun, all worked as a well oiled machine and I would like to thank all our swimmers for being so well behaved on poolside and for trying their best in the water and their parents for all their support. I look forward to the next round which will be on Saturday 6th June 2015”.

Coach Andrew Woodhouse said: “I am happy with all the swimmers. The amount of PBs on the night just shows how hard everyone tried. The team spirit was excellent throughout and it was so nice to see older swimmers coming along to help out on poolside”.

Results can be found here.


Posted on 10th May

PAGE 2 OF 14
First < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
  • Rollover
  • Rollover
  • Rollover
  • Rollover
  • Rollover
  • Rollover
Next Event
Want to join!
Contact the Club